Oyuncak Kütüphanesi, 01 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Birliği Hibesiyle Ankara’da hayata geçirilmiş bir sosyal sorumluluk ve yerel dayanışma projesidir. “Oyuncakların Son Kullanma Tarihi Yoktur!” sloganıyla hayata geçirilen Oyuncak Kütüphanesi sosyo-ekonomik imkanı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir. Oyuncak kütüphanesi çocuklara ve ailelere ödünç oyuncak sağlamanın yanı sıra kütüphane içindeki oyun ortamını kullanarak diğer çocuklar ile vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Ayrıca Oyuncak Kütüphanesi’ne kayıtlı olan çocukların gelişim takipleri yapılmakta, aileler çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili konularda bilgilendirilmekte ve çocuklarının yaş ve gelişim düzeylerine uygun oyuncak seçmeleri için rehberlik hizmeti verilmektedir. Bunlara ek olarak bünyesinde Ahşap Oyuncak, Origami ve Kirigami Atölyelerini de barındıran Oyuncak Kütüphanesinde çocukların yaratıcılıkları ve el becerileri tasarım ve üretim eğitimleri ile desteklenmektedir.


Oyuncak Kütüphanesi’nin kayıtlı 700’den fazla faydalanıcı ailesi bulunmaktadır. Oyuncak Kütüphanesine ulaşamayan okul, kurum ve mahalleler Gezici Oyuncak Kütüphanesi Modeli ile ziyaret edilerek eğitim seti, kırtasiye malzemesi ve oyuncak yardımı yapmıştır. Aylık Faaliyet Programı çerçevesinde çocuklar için farklı etkinlikler gerçekleştirilirken bir taraftan da ebeveynlere yönelik eğitim ve seminerler düzenlenmektedir. Oyuncak Kütüphanesi’nden faydalanmak için kütüphane’ye gelerek kayıt olmak yeterlidir. Aileler Kütüphane’ye ücretsiz kayıt olduktan sonra çocuk başına 4 oyuncak alabilmektedir. Oyuncakların her birinin 1TL depozito ücreti vardır, yani oyuncaklar geri getirildiğinde bu ücret geri iade edilmektedir. Oyuncakların ücretsiz değişimine olanak sağlayan Oyuncak Kütüphanesinde gerçekleşen etkinlikler de ücretsizdir.


TRT Kent Radyo Ankara’da Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri canlı olarak yayınlanan Kent Günlüğü Programının asistanlığını yapan Oyuncak Kütüphanesi geniş ve dinamik bir Gönüllü Takımına sahiptir. Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk Dersleri kapsamında 2012 senesinden itibaren Eğitim ve Spor Fakültesi öğretmen adaylarına staj imkanı sağlamaktadır. Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında 2020 senesine kadar akreditasyon sahibi olan Oyuncak Kütüphanesi ilk yabancı gönüllüsünü İrlanda’nın Dublin şehrinden ikinci gönüllüsünü ise Yunanista’ın Selanik şehrinden kabul etmiştir. Oyuncak Kütüphanesi’nde ayrıca üniversite temsilcileri, yabancı stajyerler, gönüllü anne-babalar da faaliyetlere destek olmaktadır.


Oyuncak Kütüphanesi’nin kendine özgü bir gönüllü politikası bulunmaktadır.  Aylık Gönüllü Eğitimleri gibi toplantıları sistematik bir hale getirmiş, işin cidditeyini benimsemiş bir kurum olarak her yaştan insana kapılarını açan bir Toplum Merkezi konumundadır. 


Ulaşabildiğimiz her cocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamak Oyuncak Kütüphanesi’nin ana hedefi olarak belirlenmiştir.


Oyuncak Kütüphanesi’nın Sağladığı Diğer Faydalar;  • Çocuklarda kütüphane kültürünün erken yaşta yerleşmesini sağlamak

  • Çocuklara zaman kavramını öğreterek sorumluluk kazandırmak

  • Çocuklar arasında yardımlaşma ve gönüllülük bilincini gerçekleştirmek

  • Etkinlikler doğrultusunda çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini desteklemek

  • Tüketimi önlemek ve ebeveynler için sosyal bir ortam yaratmak