Oyuncak Kütüphanesi Derneği Kimdir?“Oyuncakların Son Kullanma Tarihi Yoktur!” sloganıyla 01 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Birliği Hibesiyle bir sosyal sorumluluk ve yerel dayanışma projesi olarak hayata gelmiştir. Oyuncak Kütüphanesi sosyo-ekonomik imkânı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir.
Oyuncak Kütüphanesi Derneği Cumartesi günleri 10:00 – 13:00 saatleri arasında dernek merkezinde oyuncak bağışını kabul, oyuncak yardımlarını organize eder. Web sitemiz www.oyuncakkutuphanesi.net aracılığıyla talepte bulunan ihtiyaç sahibi köy okulları için oyuncak yardımları dernek merkezimizden ücretsiz olarak ulaştırma sponsoru desteğiyle gönderilir.
Oyuncak Kütüphanesi’nin kayıtlı 700’den fazla faydalanıcı ailesi bulunmaktadır. Her kuruma eşit mesafede olan Oyuncak Kütüphanesi okullar başta olmak üzere kurumlarda oyuncak toplama kampanyaları başlatarak ulusal çapta bir yardımlaşma ağı yaratmaktadır. Ankara’da bulunan okul ve mahalleler Gezici Oyuncak Kütüphanesi Modeli ile ziyaret edilerek oyuncak yardımı yapılmaktadır.28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’nü gelenekselleşen Oyun ve Oyuncak Festivali ile 2014 yılından itibaren büyük bir coşkuyla kutlanır. Alternatif Çocuk Etkinlikleri kapsamında başta Ahşap Oyuncak Atölyesi ile çocuklara özel tasarlanmış makineler ile çocukların ahşaptan kendi oyuncaklarını tasarlamalarına imkan yaratılırken aynı zamanda Sanat Kili, 7 Kat Küçülen Kağıt, Origami gibi eğitim odaklı atölyelerin planlaması da eğitmenlerimiz aracılığıyla yapılmaktadır. Okul Dostu Etkinlikler Kataloğu ile eğitim odaklı çocuk etkinliklerini bir araya getirerek bu alanda bir çatı kurum görevi görmekteyiz. Oyuncak Kütüphanesi, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında 2012 senesinden itibaren Eğitim ve Spor Fakültesi öğretmen adaylarına staj imkanı sağlamaktadır. Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Gönderen, Ev Sahibi ve Koordinatör olarak 2020 senesine kadar akreditasyon sahibi olan Oyuncak Kütüphanesi Derneği şimdiye kadar üç AGH Gönüllüsüne 12 ay süresince ev sahipliği yapmıştır. Dördüncü AGH Gönüllüsü 2018 yılı içinde takıma dahil olacaktır. Oyuncak Kütüphanesi’nde ayrıca yabancı stajyerler ve gönüllü anne-babalar da faaliyetlere destek olmaktadır.Oyuncak Kütüphanesi’nin kendine özgü bir gönüllü politikası bulunmaktadır. Aylık Gönüllü Eğitimleri, Proje Döngüsü Yönetimi, Kampanya Yönetimi vb. eğitimleri sistematik bir hale getirmiş, işin cidditeyini benimsemiş bir kurum olarak her yaştan insana kapılarını açan bir Toplum Merkezi konumundadır.
Ulaşabildiğimiz her cocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamak Oyuncak Kütüphanesi’nin ana hedefi olarak belirlenmiştir.Oyuncak Kütüphanesi’nın Sağladığı Diğer Faydalar;- Çocukların en temel hakkı olan “Oyun Oynama Hakkı”’nın bilinirliğini ve farkındalığını arttırmak. (Çocuk Hakları Sözleşmesi, 31.- 32. Madde)
- Çocuklarda kütüphane kültürünün erken yaşta yerleşmesini sağlamak.
- Çocuklar arasında yardımlaşma ve gönüllülük bilincini gerçekleştirmek.
- Etkinlikler doğrultusunda çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini desteklemek.
- Tüketimi önlemek ve ebeveynler için sosyal bir ortam yaratmak.