Bilgi Notu

Oyuncak Kütüphanesi Derneği Kimdir?

“Oyuncakların Son Kullanma Tarihi Yoktur!” sloganıyla 01 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Birliği Hibesi ile bir sosyal sorumluluk ve yerel dayanışma projesi olarak hayata gelmiştir. Oyuncak Kütüphanesi sosyo-ekonomik imkânı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir. Ulaşabildiğimiz her çocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamak Oyuncak Kütüphanesi’nin kuruluş amacı olarak belirlenmiştir.

Oyuncak Kütüphanesi Derneği, Cuma ve Cumartesi günleri dernek merkezinde oyuncak bağışını kabul eder. Web sitemiz www.oyuncakkutuphanesi.net aracılığıyla talepte bulunan ihtiyaç sahibi köy okulları veya ihtiyaç sahibi aileler için oyuncak yardımları organize edilir.

Oyuncak Kütüphanesi’nin kayıtlı 3500’den fazla faydalanıcı ailesi bulunmaktadır. Her kuruma eşit mesafede olan Oyuncak Kütüphanesi okullar başta olmak üzere kurumlarda oyuncak toplama kampanyaları başlatarak ulusal çapta bir yardımlaşma ağı yaratmaktadır.

Danışmanlığımızda UNİCEF ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Ankara’nın aşağıda belirtilen beş dezavantajlı bölgesinde kurulan Oyuncak Kütüphaneleri 2023 yılı Ocak ayında hizmete başlamıştır.

Sincan Çocuk Kulübü - Oyuncak Kütüphanesi 
Altındağ Çocuk Kulübü - Oyuncak Kütüphanesi
Ahmetler Çocuk Kulübü - Oyuncak Kütüphanesi
Mamak Çocuk Kulübü - Oyuncak Kütüphanesi
Batıpark Çocuk Kulübü - Oyuncak Kütüphanesi
Aktepe Çocuk Kulübü - Oyuncak Kütüphanesi

Bu kapsamda her çocuğun özgür iradesiyle seçebileceği 4 oyuncak ödünç alma hakkı ve 2 hafta kullanma süresi bulunmaktadır. Ödünç alınan oyuncaklar Oyuncak Kütüphanesi yetkilisi tarafından sisteme kaydedilecektir.

28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü gelenekselleşen Oyun ve Oyuncak Festivali ile 2014 yılından itibaren büyük bir coşkuyla kutlanır. 2023 yılında 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan festivale 1500’den fazla ihtiyaç sahibi çocuğun katılması hedeflenmiştir.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında 2012 senesinden itibaren Eğitim ve Spor Fakültesi öğretmen adaylarına staj imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda Avrupa Birliği Erasmus+ Avrupa Dayanışma Programı kapsamında gönderen ve ev sahibi kurum olarak 2027 senesine kadar akreditasyon sahibi olarak her sene 4 yabancı gönüllüye 12 aya kadar ev sahipliği yapmaktadır. Oyuncak Kütüphanesi’nin kendine özgü bir gönüllü politikası bulunmaktadır. Haftalık gönüllü eğitimini sistematik bir hale getirmiş, işin ciddiyetini benimsemiş bir kurum olarak her yaştan insana kapılarını açan bir toplum merkezi konumundadır.

Oyuncak Kütüphanesi’nin Sağladığı Diğer Faydalar;
- Çocukların en temel hakkı olan “Oyun Oynama Hakkı”’nın bilinirliğini ve farkındalığını arttırmak.

(Çocuk Hakları Sözleşmesi, 31.- 32. Madde)
- Çocuklarda kütüphane kültürünün erken yaşta yerleşmesini sağlamak,
- Çocuklar arasında yardımlaşma ve gönüllülük bilincini gerçekleştirmek, - Tüketimi önlemek ve ebeveynler için sosyal bir ortam yaratmak.

www.oyuncakkutuphanesi.net
Yeni Batı mahallesi 12. Cad. 2369. sok. Poyraz-1 Sitesi No:8 06370 Yenimahalle / Ankara

Tel: 03132 432 53 07