Hoş Geldiniz ve Uyum Programı

Değerli Anne – Babalar,


Siz ve çocuğunuz için yeni bir hayata adım attığınız bu sürecin ne kadar heyecanlı ve endişe verici olduğunun farkındayız.
Şunu sakın unutmayalım; aslında çocuğunuz yeni bir hayata başlamıyor. Sizlerde çocuğunuzla birlikte yeni bir sosyal hayata başlıyor, çocuğunuzu, kendinizi tanıma ve anlama sürecine giriyorsunuz.
Şimdiye kadar siz ve çocuğunuz, kendinizce doğru bildiğiniz davranış ve yaşam şeklinin değişeceğinin farkındasınız. Endişe ve kaygılarınızın bir kısmının nedeninin bu olduğunu biliyorsunuz.
Ve yine şunu unutmayalım ki; Çocuğunuz hep böyle kalmayacak zamanın hızla geçtiğini ve en erken iki sene sonra bahçesinde en az 300, sınıfında 20 -25 çocuğun olduğu ilköğretim hayatına başlayacaksınız. Çocuğunuz böylesi büyük bir toplum içerisinde kendisini anlamaya ve anlatmaya çalışacaktır. Üstelik bu süreç oyun ve eğlencesi az, akademik çalışmaların ve yarışların çok olduğu bir süreç olacaktır.
Bu nedenle aslında okulumuza çocuklarınız değil sizler başlıyor, sizler sosyal yaşamda anne baba olmanın ilk deneyimlerini yaşıyorsunuz.
Sizlere birebir görüşmelerimizde ifade ettiğimiz gibi; eğer siz bu yeni yaşantıya ne kadar çabuk uyum sağlar ve kabul ederseniz, çocuğunuzun bizleri ve buradaki eğitim programlarına uyumunu kolaylaştırırsınız.
Bizimle birlikte yol almayı tercih ettiğinize göre çocuğunuzun ve sizin eğitim programlarımızı onaylayıp, bizimle yol almayı kabul ettiğinizi düşünüyoruz. Bu nedenle önceliğimizin bakım olmadığını, çocuklarınızın bütün gelişim alanlarını sağlıklı takip edip, eğitim alacaklarını unutmamanızı önemle rica ediyoruz.

Elbette çocuklarınızın Öz bakım ihtiyaçlarını gidereceğiz ancak bizlerden beklentinizin tek bu olmadığını biliyoruz. Eğer siz çocuklarınızdan ayrılmayı başarabilirseniz. Çocuğunuzun sizlerden daha kolay ayrılacaktır. Onlar kendi yaş grupları ile oyun oynarken, eğlenirken sizin kaygılarınız çocuğunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu süreci kolay geçirebilmemiz için küçük önerilerimiz olacak.
Her zaman eleştiri ve öneriye açık olduğumuzu; ama zamanında yapılan öneri ve eleştirilerin daha etkili ve çözümünün daha kalıcı olacağını unutmamanız dileği ile sevgi ve saygılarımızla.

 

Uyum Programı (Neler yapacağız, Nasıl davranacağız?)

⮚ Siz ve çevreniz çocuğunuza” büyüyüp okula başladığı “ “okulu çok seveceğini” “arkadaşları olacağı” “ çok oyuncaklar olacağı “ gibi hayal edilmesi ve kaygısını artırıcı ifadelerden ve beklentilerden uzak duralım.
⮚ Okula başladığınız ilk gün heyecansız evde kahvaltınızı yapın ve en geç saat 09.30 da okulumuzda olunuz. Gelirken dosyanızı ve sizden istenen bütün eşyalarınızı getiriniz.
⮚ Aynı dönem içerisinde geçtiğimiz yıldan devam eden çocuklarımızın da okulumuza başlamaları nedeniyle sınıflara sizleri her istediğiniz an alamayacağımızı bilmenizi istiyoruz.
⮚ Sizler bahçede ya da müdür odasında beklerken çocuklarınız öğretmenleri ile birlikte grubu tanımaya çalışacak ara ara sizi görmeye gelecektir.
⮚ İlk gün 1 saat kadar burada kalacaksınız. Öğlen yemeğini yedikten sonra çocuğunuz istese bile kalmasına izin vermeyeceğiz. Evinize gideceksiniz. Evinizde olağan yaşamınıza devam edin.
⮚ İkinci ve üçüncü gün ara ara uzaklaşın ama etrafımızda olun. (bahçe de ya da yakın çevremizde bize hemen ulaşabileceğiniz bir yerde)
⮚ İkinci gün bizimle dinlenmek için kalmak isterse kalabilir, gitmek isterse gidebilir. Üçüncü gün dinlenmesi için ikna etmeye çalışacağız. Dördüncü ve beşinci gün çocuğunuzu 15.30 dan sonra alın. Akşama kadar kalmasın. Terkedilmiş duygusuna kapılıp, alınmayacağını düşünmesin. 
⮚ Çocuğunuza özellikle bizlerin yanında “okulunu sevdin mi? “, “eğlendin mi?” gibi sorular sormayınız. Evde de çocuğunuzu sorgulamayın. Kendisi istediği zaman size anlatacaktır.
⮚ İlk haftalarda sizlerden ayrılmak istemeyebilir. Ağlayabilir. Bunun geçici olduğunu unutmayın. Çocuğunuz içeri girdikten sonra ağlaması duracaktır. İçiniz rahat etmiyorsa, çocuğunuzu teslim ettikten sonra bir süre dışarıdan dinleyebilir ya da öğretmeni uygunsa görünemeden içeriden de gözlem yapabilirsiniz.
⮚ Çok istekle başlayan çocuklarımız bir süre sonra gelmek istemeyebilir. Burada ki işleyişi öğrendikten sonra evde olma, kendi dünyalarına dönmek isteyebilirler. Endişelenmeyin.
⮚ Sizleri ilk hafta öğlen telefonla bilgilendireceğiz. Sizlerin merak ve endişelerinizi anlıyoruz. Ancak sizler öğlen 13.00-15.00 arasında bizleri ararsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Daha erken arasanız sağlıklı bilgi vermeyebiliriz. Öğretmeni ile görüşemeyebilirsiniz. Çünkü öğretmeni etkinliği bölüp size yanıt veremeyebilir.
⮚ Kapı da sizden ayrılmak istemiyorsa, ikna etmeye çalışmayın. Öğretmenine teslim edin. İkna etme çocuğunuzun uyumunu uzatabilir ve bu davranışı oyun haline getirebilir.
⮚ Kararlı davranış ve tutumlarınız çocuklarınızın kabulünü kolaylaştıracaktır.
⮚ Grup öğretmenleriniz sadece sizin değil bütün okuldaki çocukların öğretmenleridir. Her öğretmenimiz bütün çocuklarla ilgilenecektir. Ve her çocuk bizim için kıymetlidir.


Kolaylıklar dileriz.

Oyuncak Kütüphanesi Anaokulu